Artykuł ten zapewni Ci wiedzę na temat wyjątkowej odmiany tui plicata Whipcord, wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi jej uprawy. Poznasz pochodzenie, charakterystykę, wymagania oraz zastosowanie tej rośliny, co pozwoli Ci zdecydować, czy jest to idealna roślina dla Ciebie.

1. Charakterystyka i pochodzenie Tui

Tuja plicata Whipcord posiada rzadko spotykane nitkowate (sznurowate) pędy. Jest to odmiana karłowa, po 10 latach osiąga około 1 m wysokości i 1 m szerokości. Pędy są grube i mięsiste wyrastają ze środka i przewieszając się, tworzą charakterystyczny i oryginalny pokrój (przypominający parasolkę). Pędy są barwy ciemnozielonej – jesienią i zimą lekko brązowieją.

Odmiane znaleziono w szkółce Drakes Crosing w 1986 roku. Po wieloletnich obserwacjach i testach, do handlu wprowadziła ją szkółka Iseli w Stanach Zjednoczonych.

2. Wymagania dla szczepionej Tui

Żywotnik olbrzymi Whipcord najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jest w pełni odporna na mróz, ale należy pamiętać- jak wiele innych roślin nie lubi zimowych, mroźnych wiatrów.

Aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu, krzewy iglaste należy regularnie podlewać, szczególnie jeśli rosną na glebach lekkich lub lekko piaszczystych, gdzie mogą być narażone na przesuszenie. W efekcie końcówki pędów mogą lekko się przypalać. Aby tego uniknąć w okresie letnim zaleca się zwiększenie częstotliwości podlewania (gleby lekkiej, piaszczystej).

3. Thuja plicata 'Whipcord’ – nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli chodzi o nawożenie należy uwzględnić wiek rośliny i miejsce zasadzenia. Do roślin młodych, rosnących w donicy w szczególności zalecamy nawóz o spowolnionym działaniu (otoczkowy np. osmocote, basacote).

Z kolei rośliny, które rosną dłużej w gruncie można zasilić poprzez nawożenie posypowe. Należy jednak pamiętać, by granulki nawozu nie zostały na pędach rośliny.

Jeśli chcesz zagęścić roślinę to możesz przyciąć pędy np. w ¾ albo ½ długości pędu (najlepszy okres to wiosna w pochmurny dzień). Jeżeli kupujesz roślinę u sprawdzonych i dobrych producentów roślina będzie poddana wcześniej temu zabiegowi i zagęści się w kolejnych latach.

Gdy Twoja roślina szczepiona jest na pniu to raz po raz podkładka może wbijać tak zwany ‘dzik’. Należy wtedy taką podkładkę obciąć.

4. Zastosowanie Tui Whipcord

Szczególności polecamy do przydomowego ogrodu w miejscach reprezentatywnych. Nadaje się do uprawy w pojemniku.

5. Jak zimować Whipcorda?

Tuja plicata ‘Whipcord’ nie ma większych problemów z zimowaniem. Ważne, abyś przed nadchodzącymi mrozami obficie ją podlał, by bryła korzeniowa była dobrze nawodniona.

Jeżeli roślina rośnie w przeciągu można zabezpieczyć ją przed wiatrem (młode rośliny).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak zasadzić żywotnik olbrzymi Whipcord – przejdź do artykułu: https://www.nowaczyk.pl/jak-sadzic-iglaki-na-pniu/