Drzewa iglaste są idealnymi roślinami odpornymi na różne czynniki i dobrze dostosowują się do warunków. Ich interesujący wygląd cieszy oko przez cały rok. Nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie z iglakami, posadzenie ich nie jest trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku podstawowych wskazówek.

1. Krzewy iglaste mogą być sadzone przez cały rok (jeżeli mają dobry system korzeniowy). Jednak najbardziej korzystny dla nich czas to:
a. Wczesna wiosna (od marca do maja)
b. Wczesna jesień (od września do października).

Dobrze jest sadzić roślinę w pochmurny dzień.

2. Sadząc, weź pod uwagę miejsce (nasłonecznienie, wiatr itp.) . Większość iglastych roślin lubi pełne słońce. Dlatego dobrze jest zapoznać się z preferencjami rośliny, aby mogła poczuć się jak u siebie w domu.

Opisy roślin znajdziesz: https://www.nowaczyk.pl/rosliny/

3. Wymiary dołka:
a. Szerokość: dwukrotnie większa od bryły korzeniowej
b. Głębokość: nie większa niż w zasadzonej doniczce, w której zakupiłeś roślinę.

Jeśli roślinę wkopiesz zbyt głęboko może ona zacząć gnić.

4. Dobrze jest, aby przed zasadzeniem rośliny oczyścić dołek i jego okolice z chwastów.

5. Ważne! Nie naruszaj bryły korzeniowej.

6. Nie sadź w ubitej glebie – spulchnij w dołku, aby roślina mogła swobodnie zapuścić korzenie.

7. Po zasadzeniu obficie podlej! (5-15l)

8. Nowo posadzona roślina jest bardzo wrażliwa na suszę. Dlatego należy przez okres ok. 3 m-cy regularnie podlewać. Lepiej rzadziej a mocniej. Zasada: np. 2 razy w tygodniu po 5-10 l.

9. Jeżeli nie chcesz, aby wokół krzewu rósł chwast najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kory (gruba lub drobna – według upodobań) bezpośrednio na glebę.

Niektórzy dodatkowo stosują różnego rodzaju maty, tkaniny pod korę. Należy jednak pamiętać, że ograniczamy tym sposobem ‘oddychanie’ korzeni. Nie wszystkie iglaki preferują ten sposób ściółkowania.