Sośnica japońska to iglak o charakterystycznym i egzotycznym wyglądzie. Coraz chętniej sadzona w polskich ogrodach – nie tylko przez kolekcjonerów. Świetnie nadaje się do ogrodów przydomowych nadając mu orientalnych cech.
Oto mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak o nią zadbać.

Spis treści:
Opis i pochodzenie sośnicy
Sadzenie sośnicy japońskiej
Uprawa sośnicy w donicy
Nawożenie sośnicy japońskiej
Ciekawostki

Opis i pochodzenie sośnicy

Sośnica to stożkowe drzewo o ciemnozielonym kolorze. Z całą pewnością jej ogromnym atutem jest orientalny wygląd, który cieszy nasze oko przez cały rok. Posiada ona długie, miękkie i błyszczące igły. Swoim ułożeniem przypominające parasol. Jest wolno rosnącym drzewem, który po 10 latach osiąga około 3-4 m wysokości.
Gatunek ten oryginalnie pochodzi z Japonii.

Sadzenie sośnicy japońskiej

Podłoże: lekko- kwaśne (podłoże torfowe).
Stanowisko: słoneczne i półcieniste. WAŻNE: Stanowisko musi być osłonięte od wiatru.
Cięcie: toleruje, ale nie lubi. ‘Rozbudowa’ nowych pędów w miejscu ich wycięcia trwa kilka lat. Jeśli zdecydujesz się na cięcie niech ono będzie uzupełniające, prewencyjne.

Podlewanie: lubi wilgotne powietrze, gleba jednak musi być przepuszczalna (w części korzeniowej nie może być nadmiaru wody). Źle znosi suszę.

Sośnica bardzo dobrze radzi sobie w polskim klimacie – należy jednak pamiętać, że nie lubi zimowych mroźnych wiatrów – zalecamy więc sadzić ją w osłoniętych częściach ogrodu.

Uprawa sośnicy w donicy

Jeżeli marzy Ci się sośnica na tarasie w donicy, to nic trudnego. Stosując niżej opisane zalecania spełnisz swoje marzenie.

 1. Donica, do której chcesz wsadzasz roślinę powinna być stosunkowo duża:
  • Rośliny z pojemnika 3-7,5 l przesadzamy sukcesywnie do większych donic np. 10-15 l (przesadzać co 2-3 lata).
  • Rośliny z pojemnika 10-15 l lub większe niż 70 cm można zasadzić w donicy powyżej 25 l (przesadzać co 3-5 lat).
 2. W zimie dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć bryłę korzeniową owijając donicę słomianymi matami lub innym materiałem termoizolacyjnym.
 3. Powinna być wsadzona na taką głębokość w jakiej była w zakupionej donicy.
 4. Musi mieć odpowiedni drenaż.  W ciągu roku należy sprawdzać wilgotność w donicy – powinna być umiarkowanie wilgotna.
 5. Pamiętajmy też o częstotliwości podlewania – lepiej podlać rzadziej a więcej – niż często (np. codziennie lub co drugi dzień) a mniej.

Nawożenie sośnicy japońskiej

Jest wiele sposobów nawożenia, ale najlepszym, który my polecamy to nawożenie od kwietnia do czerwca, nawozem wieloskładnikowym o powolnym uwalnianiu się (3-4 miesiące). Np. Osmocote – dawka w zależności od wielkości rośliny:

 • ok. 12 g – roślina 4-5 letnia
 • do 30 g w ogrodzie dorosła

Ciekawostki

Sośnica obecnie została wybrana jako japoński symbol dla księcia Hisahito z Akishino. Roślina została po raz pierwszy wprowadzona do Europy przez Johna Goulda Veitcha we wrześniu 1860 roku.

Ponadto warto zauważyć, że sośnica japońska ma wiele odmian, każda z nich różni się od siebie: tempem wzrostu, kolorem i kształtem. Np.

Sośnica japońska nada Ci orientu w ogrodzie.

YouTube – sośnica japońska: https://www.youtube.com/watch?v=dFyyw1CxM0